Чому не можна спалювати опале листя?

02 Сентябрь 2019

Традиційно восени люди згрібають опале листя і спалюють його, не замислюючись про те, якої шкоди це завдає здоров'ю і навколишньому середовищу.
Законодавство України забороняє палити листя. Однак навіть грошовий штраф не стимулює до припинення порушень, тому люди, особливо мешканці приватного сектору, продовжують масово це робити.
Лікарі попереджають про ризики для здоров'я, а екологи б'ють на сполох: це призводить до забруднення повітря, води і ґрунту, а також зникнення певних видів тварин.
Отже, загрози, які несе спалювання листя і що з цим робити.
У чому шкода?
Фахівці з Держпродспоживслужби стверджують, що часто люди не надають значення цьому питанню, а варто було б. Адже тліючі листя виділяють чадний газ, який блокує надходження кисню до тканин організму.
Також при спалюванні виділяється бензопірен, який може викликати у людини рак. З димом в повітря надходять діоксини - одні з найбільш отруйних для людини речовин.
Торакальний хірург Юрій Межибовський каже, що при спалюванні однієї тони листя в повітря потрапляє близько 30 кілограмів шкідливих речовин. "І все це потрапляє на нашу шкіру і в легені", - пояснює він.
За словами лікаря, таке спалювання виділяє отруйні гази, може бути джерелом алергії і впливає на імунну систему. В першу чергу, страждають люди похилого віку, діти і вагітні жінки. При згорянні виділяється вуглекислий газ і оксид азоту. Це може викликати бронхоспазм, алергію, кашель, задуху.
"Дим від багаття має в 350 разів більше шкідливих речовин, ніж дим від куріння", - пояснив Юрій Межибовський.
Спалювання призводить ще й до забруднення атмосфери, води і грунту. Небезпека полягає і в тому, що воно може перерости в неконтрольоване горіння.
Міністерство екології та природних ресурсів попереджає, що такі дії призводять також до зникнення деяких видів тварин і загибелі комах.
Там закликали компостувати рослинні залишки й удобрювати ними грунт.
Що говорить законодавство?
Конституція України гарантує кожному безпечне для життя і здоров'я довкілля, а значить - кожен має законне право боротися з цим явищем.
Чиновники закликають: якщо ви страждаєте від диму - не бійтеся скаржитися в поліцію або місцевій владі. Навіть якщо це ваш сусід.
Спалювати листя прямо забороняє ряд законів, а адміністративний кодекс передбачає за це покарання у вигляді штрафу. Його розмір - від 340 до 1700 грн.
Та на сьогодні за подібні порушення пропонується встановити максимальний розмір штрафу в 40 тис. гривень.
Як позбутися опалого листя?
Мінекології рекомендує компостувати листя - для цього не потрібно особливих знань або зусиль.
Потрібен спеціальний резервуар або просто яма, куди можна помістити листя і помірно його зволожувати. Потім цим можна удобрювати ґрунт.
 Login form